Kácení svépomoci

Aktuálně pro vás chystáme několik článků a návodů na kácení stromů a nezbytných opatření při práci s motorovou pilou. Níže se věnujeme tématu jak pokácet strom vlastními silami, nebo-li svépomoci.

Náklady na kácení stromu vlastními silami / svépomoci

Kácení stromů představuje vážná bezpečnostní rizika, kromě poškození majetku hlavně ublížením na zdraví, v horším případě s trvalými následky.

I mně se občas za něco nechce platit a řeknu si, že to zkusím svépomocí. Nakonec po několika dnech a hromadě zničeného materiálu, zaplatím někomu, kdo to má za chvilku hotové. 

So se kácení týká, pamatujte, všechny škody jsou vaší odpovědností, včetně poškození cizího majetku, popřípadě zranění jiné osoby. Ale pojďme si spočítat, kolik by vás vyšlo kácení svépomocí.

Potřebné vybavení

Pokud ve vaší dílně nebo garáži není žádné nářadí potřebné ke kácení stromu, nejspíš to vyjde násobně dráž, než najmout si profesionála. Pokácení ovocného stromku svépomocí, vás může stát přibližně 8.000 Kč za veškeré vybavení. Zatímco my bychom vám účtovali 2.700 Kč.

Pokud jde o větší stromy, určitě by vás stálo méně, kdybychom to udělali my. Připomínáme, že peníze nejsou vždy jedinou cenou.

Čím větší strom se pokoušíte pokácet, tím větší je riziko. Pokud se pokusíte pokácet strom nad rámec vaší odbornosti, můžete vážně poškodit svůj majetek nebo skončit na pohotovosti. Pro kácení větších stromů se investice do profesionála vždy vyplatí.

Není to sice vybavení, ale budete to potřebovat – druhý pár očí je nezbytný, i pokud plánujete pokácet jen malý strom. Mít někoho, kdo vám bude hlídat záda, pomůže zvýšit bezpečnost.

Kácení svépomocí vyžaduje přemýšlení, přemýšlení a zase přemýšlení. Potřebujete být přesní a před tím si alespoň trošku něco přečíst. Zkuste třeba článek  Zásady bezpečnosti práce na stromech.