NEJ stromy

Napadlo nás, že rok 2014 začneme trochu odlehčeně a v jeho průběhu se pak budeme snažit přinést kromě informací ohledně kácení stromů, také novinky které by měli zábavnou formou vzdělávací charakter. Tady je první z nich.

Stromy a jejich nej

Stromy jsou příkladem extrémů v přírodě. Na jednom, konci škály se ve stinných pobřežních lesích tyčí velikáni, na opačném konci se krčí prastaré a sukovité větve vrhající chatrný stín na vyprahlou krajinu. Mnohé z těchto stromů se v průběhu let staly obětí lidské činnosti. Několik jich však dosud přežívá.

Nejvyšší stromy

Nejvyšší stromy na světě jsou sekvoje rostoucí na tichomořském pobřeží USA. Současný šampion byl objeven v roce 2006 v kalifornském Národním parku Redwood. Se svými 115,6 metru je jednou ze 180 známých úžasných sekvojí které převyšují 107 metrů. Nejvyšší kvetoucí rostlinou na světě je blahovičník jeřábový. Je domovem v australských státech Victoria a Tasmánie, kde mu říkají ,,močálový eukalyptus“. V roce 2008 byl na Tasmánii objeven nový rekordman, blahovičník vysoký 99,6 metru.

Sekvoje, nejvyšší stromy.

Nejsilnější stromy

Tisovec mexický nikdy nevyroste příliš do výšky, jeho kmen však patří k nejsilnějším na světě. V tomto ohledu se mu vyrovná jen několik afrických baobabů a sekvojovec obrovský. V rodném Mexiku říkají tomuto posvátnému stromu ahuehuete. Jeden mimořádný tisovec v Santa María del Tule v mexickém státu Oaxaca je starý více než 500 let a má kmen o průměru více než deset metrů (jelikož kmen stromu je
vroubkovaný, vychází měření z průřezu u jeho základny).

Největší stromy

Titán ze Sierry Nevada, sekvojovec obrovský je největší strom s jedním kmenem na světě, pokud jde o celkový objem dřeva. V Národním parku Sequoia roste 83,5 m vysoký velikán, který držel velikostní rekord téměř 80 let: jenom jeho hlavní kmen zaujímá objem 1 489 m3. Sekvojovce obrovské mají silnou a zvrásněnou kůru, která je pomáhá chránit proti požárům. Ocitne-li se strom ve výhni požáru, jeho šišky v horku popraskají a rozpráší miliony semen na plochu téměř půl hektaru.

Nejstarší stromy

Nejstaršími žijícími stromy jsou borovice osinaté. Jeden kalilornský exemplář žije nejméně 4 800 let. Tyto jehličnany rostou pomalu a v drsných podmínkách. Mělký kořenový systém vstřebává vodu a jehlice s voskovitým povrchem ji pomáhají udržet. V extrémních podmínkách dorůstají borovice pouze do výšky devíti metrů, jejich podsadité kmeny však přibírají na objemu. Často se stává, že úzký pruh živé tkáně vyživuje zelené jehlice na kmen, které jsou z velké části odumřelé.