Bouřky a spadané stromy

Českou republikou se dnes přehnala první vlna bouřek. Silný nárazový vítr láme a vyvrací stromy. Popadané stromy zastavily provoz na železnici na trati Hluboká nad Vltavou – České Budějovice a také mezi městy Havlíčkův Brod a Veselí nad Lužnicí. Po celé republice hasiči odklízejí spadané stromy a odčerpávají vodu ze sklepů. V Českých Budějovicích, v ulici Československých legií, spadl strom na zaparkované auto. Nikdo nebyl naštěstí zraněn.

Stromy, které při odpolední bouřce se silným deštěm na Vysočině spadly na koleje, zastavily provoz na železniční trati v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Hasiči na Vysočině odpoledne evidovali kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé na vozovky. Na místě museli hasiči použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout. Všechny události, u kterých hasiči zatím v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.

Bouřky jsou hlášeny taky na zítra. Kromě přívalových srážek s úhrny kolem 70 milimetrů a v menší míře pak kroupy, jsou ČHMÚ hlášeny silné nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu (72 kilometrů za hodinu).

Před větrem by lidé měli chránit svá obydlí zavřením oken a dveří. Pokud máte v blízkosti domu strom který hrozí zřícením, neváhejte nás kontaktovat.